www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
       84-120 Władysławowo
Władysławowo
mapa Władysławowa
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [0]

- domy wczasowe [1]

- pokoje gościnne [19]

- apartamenty [1]

- domki letniskowe [2]

Wyświetl oferty...
 
 

WŁADYSŁAWOWO


Historia:
1284 - pierwsza wzmianka o miejscowości Vela Ves (Wielka Wieś);
1308-10 - przechodzi w ręce Zakonu Krzyżackiego;
1376 - lokacja Wielkiej Wsi na prawie chełmińskim;
1936-38 - budowa portu;
1938 - nadanie portowi nazwy Władysławowo na cześć króla Władysława IV;
1952 - połączenie trzech osad: Wielkiej Wsi, Hallerowa i Władysławowa w jeden organizm;
1954 - otrzymanie statusu osiedla;
1957-61 - budowa kościoła Wniebowzięcia NMP;
1963 - otrzymanie praw miejskich.

Prognoza pogody we Władysławowie
Pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie datowane są na lata 1277 (Cetniewo) - 1284 (Wielka Wieś), w którym to roku książę pomorski Mściwoj II darował osadę "Vela Ves" rycerzowi Piotrowi Głabuszy. Na początku XIV wieku wieś przeszła w ręce Krzyżackie. Władze Zakonu kładły nacisk na gospodarczy rozwój podbitych terenów, w tym okresie Puck uzyskał prawa miejskie, a pobliskie wsie - przywileje lokacyjne na prawie niemieckim, które umożliwiało bardziej efektywne gospodarowanie. Wielka Wieś uzyskała ten przywilej w 25 marca 1376 roku od Komtura Gdańskiego Walpota von Basscheima. Od 1466 roku Wielka Wieś włączona została do Starostwa Puckiego. W 1633 roku król Władysław IV Waza potwierdził przywilej lokacyjny, budując jednocześnie dwa forty wojenne. Przy jednym z nich - zwanym Władysławowem założono nową wieś - Chałupy. Forty zniszczono z polecenia króla w latach 1643-1644.
 
port jachtowy ul.Hryniewieckiego - tuż przed plażą ul.Morska aleja gwiazd sportu
 
Po pierwszym rozbiorze w 1772 Wielka Wieś przeszła pod panowanie Pruskie, a potem Niemieckie. Ich panowanie nie miało jednak wpływu na historię miejscowości. W 1907 roku mieszkało tu 507 mieszkańców. Mimo iż Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, Pomorze włączono dopiero w 1920 do państwa polskiego. Początków dzisiejszego Władysławowa jako miejscowości wypoczynkowej należy więc szukać w latach między wojennych, kiedy było symbolem odradzającej się Polski. Od 1922 roku Władysławowo miało dworzec kolejowy, dzięki ukończeniu połączenia kolejowego na trasie Puck - Hel. W 1928 roku rozpoczęto budowę drogi łączącej Wielką Wieś i Jastrzębią Górę. Na zakończenie budowy w 1931 roku rozegrano wyścig automobilowy po autostradzie północy jak wówczas nazywano tą szeroką na 8 metrów drogę wyłożoną kostką bazaltową. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć okresu międzywojennego była budowa portu rybackiego Władysławowo zakończona w 1938 roku.
 
turystyczna ciuchcia do Jastrzębiaj Góry lunapark widok na Dom Rybaka i lunapark kościół
We wrześniu 1939 roku Niemcy napotkali w tym rejonie silną obronę i ponieśli duże straty, w odwecie rozstrzelali 24 mieszkańców Wielkiej Wsi. Po wojnie uszczelniono granice państwa, a tym samym wybudowano strażnice wzdłuż brzegu od strony morza i Zatoki Puckiej. Pas plaży był bronowany, a dostęp do morza był zabroniony z wyjątkiem kąpieliska Hallerowo, przybywających obowiązywały szczególne przepisy strefy nadgranicznej. Brzegi Zatoki Puckiej były ogrodzone drutem kolczastym. W 1953 roku rozpoczęto budowę Domu Rybaka wg. projektu architekta Zaręby, którą zakończono w 1956. W 1963 Władysławowo otrzymało prawa miejskie.
 
widok na port widok na zachodnią część miasta widok na południową część miasta widok na port od strony morza
 
Obecnie:
 Herb Miasta Hel
Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nad morzem. Miasto jest typowym kurortem, w którym na co dzień żyje 15 tyś. mieszkańców. W sezonie tętni życiem nocnych pubów i dyskotek. To wspaniałe miejsce na wczasy, urlop, wakacje, wypoczynek. Co roku zwiększa się liczba turystów. A to za sprawą czystych szerokich plaż oraz atrakcji jakie zapewnia miasto. W sezonie czynnych jest ok. 12 kąpielisk strzeżonych. Na plaży są zjeżdżalnie wodne i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Zwiedzając Władysławowo warto wybrać się na ulicę Abrahama, przy której położony jest Dom Rybaka z wysoką wieżą. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, skąd można obejrzeć panoramę miasta i całego półwyspu. Na tarasie zamocowane są cztery lunety dalekiego zasięgu, dzięki którym widać także odległy Puck, i trójmiasto. Z portu we Władysławowie, gdzie na turystów czeka kilka kutrów i żaglowców, warto wybrać się w rejs po Morzu Bałtyckim.
 
plaża za portem od strony morza port z lotu ptaka surfingowcy na zatoce zachód słońca
Władysławowo położone jest nad "dwoma morzami" u nasady Półwyspu Helskiego. Część zachodnia leży nad otwartym morzem, a wschodnia nad płytkimi wodami Zatoki Puckiej. Od strony Zatoki Puckiej znajduje się królestwo dla uprawiających surfing i katesurfing. Polecamy również spacer plażą do Chłapowa. Da to możliwość podziwiania stromego wysokiego klifu i osobliwości przyrodniczej - Chłapowskiego Wąwozu. Dla bardziej wytrwałych w zasięgu ręki jest przylądek Rozewie, oddalony o ok. 6km. Można tam zwiedzić latarnię morską.

We Władysławowie praktycznie każdy mieszkaniec oferuje tanie kwatery. Ich cena wacha się w zależności od standardu jaki oferuje kwaterodawca. Bardzo dużo urlopowiczów przyjeżdża tutaj bez wcześniejszej rezerwacji. Pomimo szerokiej bazy noclegowej w szczycie sezonu z dostaniem wolnych miejsc noclegowych zawsze jest kłopot. Dlatego warto zapewnić sobie wczasy odpowiednio wcześniej!

Kto raz przyjedzie na wakacje nad morzem do Władysławowa, zawsze będzie tu wracał...
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info