www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
               76-270 Ustka
Ustka
mapa Ustki
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [4]

- hotele [4]

- wille, pensjonaty [9]

- domy wczasowe [3]

- pokoje gościnne [20]

- apartamenty [2]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

USTKA


Historia:
1188 - pierwsza wzmianka o wsi;
XIV w. - Ustka dużą osadą rybacką;
1337 - Ustka stała się własnością Słupska;
1701 - miejscowość w granicach Prus;
1870 - powstanie towarzystwa, zajmującego się rozwojem Ustki jako kąpieliska morskiego;
1900 - Ustka usamodzielniła się od Słupska;
1935 - nadanie praw miejskich;
1978 - Ustka uzyskała rangę uzdrowiska.

Prognoza pogody w Ustce
 
klif - widok od wschodu zabytkowe kutry w porcie nabrzeże portowe latarnia morska
 
Osadnictwo na terenie dzisiejszej Ustki sięga początków XII wieku. Jednak dopiero w 1188 roku odnotowano na tym terenie istnienie osady. Pierwszy dokument o Ustce pochodzi z 1337 roku, w którym stwierdzono prawa Słupska do osady rybackiej Ustka. Dokument ten stwierdza miedzy innymi, że cały i niepodzielny port Ustka położony po obu stronach rzeki Słupi pod względem prawnym stanowi własność miasta Słupska. Ten stan rzeczy trwał przez pięć i pół wieku. W tym czasie przez Ustkę wiódł szlak handlowy łączący Słupsk - ówczesny port morski z portami handlowymi Niemiec, Danii i Szwecji. Koniec XVIII wieku był burzliwym okresem dla Europy, zawierucha napoleońska nie ominęła i naszych ziem. Na przełomie 1806 i 1807 roku wojska francusko - polskie zdobyły Słupsk i Ustkę, które stały się garnizonami i gospodarczym zapleczem Wielkiej Armii Napoleona. Początkowo Ustka była miejscowością letniskową głównie dla szlachty i okolicznych mieszczan. Jednak dogodne połączenie Ustki ze Słupskiem i innymi miejscowościami oraz znakomite warunki klimatyczne czyniły z niej coraz szerzej znaną miejscowość. Wydzielono osobną plażę dla kobiet i dzieci po wschodniej stronie Słupi, osobną dla mężczyzn - po stronie zachodniej. Ustawiono pierwsze pomosty i kabiny.
 
zachód słońca w Ustce port o zachodzie nabrzeże portowe plaża - widok od zachodu
 
W 1878 roku Ustka otrzymała połączenie kolejowe. Stałe powiększanie się ludności w Ustce oraz ciągły dopływ kuracjuszy i wczasowiczów spowodowały, że rozwijała się usługowa i noclegowa baza w mieście. Prawa miejskie Ustka otrzymała 22 marca 1935 roku. Do 1947 roku nie była urzędowo ustalona nazwa miasta. Na początku funkcjonowało kilka nazw: Nowy Słupsk, Uszcz lub Ujść, Postomin, Słupioujście. Ostatecznie ustalona została nazwa Ustka. Do dziś pozostały elementy świadczące o historii tego miasta: neogotycki kościół z końca XVIII wieku, przyportowy spichlerz służący kiedyś za magazyn zbożowy, latarnia morska z czerwonej licowanej cegły, kamieniczki oraz kilka rybackich chat.
 
Obecnie:
 Herb Miasta Ustka
Ustka jest jednym z najbardziej znanych nadmorskich kąpielisk na środkowym wybrzeżu. Mieszka tu ok. 17.000 mieszkańców. Dzięki niepowtarzalnym warunkom klimatycznym w 1974 roku Ustka uzyskała statut miejscowości sanatoryjno - uzdrowiskowej. Obecnie jest znana coraz bardziej nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Ustka oferuje turystom wszystko co może być potrzebne aby miło spędzić wakacje nad morzem. Tu praktycznie wszyscy wynajmują pokoje, więc o tanie kwatery nad morzem nietrudno. Co krok są smażalnie ryb czy popularne fast foody. Oczywiście nie może zabraknąć w programie wakacji rejsu po morzu. Warto też zabrać paszport aby w weekend popłynąć statkiem na wyspę Bornholm. Ustecka plaża, o którą troskliwie dbają włodarze miasta rozdzielona jest kanałem na dwie części. Plaża Zachodnia daleka od zgiełku miasta pozwala na większy komfort wylegiwania się. Na plaży wschodniej natomiast latem odbywa się masa atrakcji no i na promenadę blisko aby coś szybko przekąsić. Lecz w upalne dni znalezienie kawałka wolnego piasku jest znacznie utrudnione. Serdecznie zapraszamy, w Ustce spędzicie udane wczasy nad morzem.
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info