www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
               76-212 Rowy
Rowy
mapa Rowy
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [4]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [16]

- domy wczasowe [1]

- pokoje gościnne [6]

- apartamenty [2]

- domki letniskowe [9]

Wyświetl oferty...
 
 

ROWY


Historia:
1282 - pierwsze wzmianki o Rowach;
1390 - wzmianki w dokumentach o porcie.

Prognoza pogody w Rowach
 
plaża w Rowach plaża w Rowach centrum plaża w Rowach 
 
Dane na temat Rowów (wtedy Roune) z 1282 roku mówią, iż była to wioska rybacka zamieszkiwana przez Słowian spokrewnionych z Kaszubami. W XIV wieku osadę tę zajęli Krzyżacy. W ówczesnym kościele ( rozebranym później w1850 roku) wygłaszane były kazania po słowiańsku a obok niego chowano zmarłych tubylców jak i wielu obcokrajowców. Groby te, pochodzące z XVIII wieku, dowodzą że Rowy były przystanią dla statków wielu krajów. XVIII wiek to wiek największego rozwoju Rowów. Po rozbiorach Polski to terytorium należało do Prus, a wyzwolone zostało podczas II wojny świtowej i wróciło do granic Polski.
 
ujście rzeki do morza port centrum kościół 
 
Obecnie:
Rowy, będące kiedyś osadą rybacką, dziś są atrakcyjnym i czystym nadmorskim miasteczkiem turystycznym, nazywanym nawet Polską Riwierą. Położone są u ujścia rzeki Łupawy, która przepływa przez pobliskie jezioro Gardno i wpada do Bałtyku. Po wschodniej stronie znajduje się Słowiński Park Narodowy, uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Sosnowe lasy rosnące w Rowach i okolicach tworzą wspaniały mikroklimat polecany przede wszystkim na dolegliwości dróg oddechowych.

Tak bogate przyrodniczo położenie Rowów pozwala na aktywny wypoczynek: wycieczki rowerowe (np. Szlak Zwiniętych Torów), wycieczki kajakowe (np. rzeką Łupawą), wycieczki piesze (do Łeby Słowińskim Parkiem Narodowym), latanie paralotnią (urwiste brzegi z klifami wysokimi na ok. 30-40 metrów), połowy ryb i inne. Praktycznie z każdego domku jest tu blisko na szerokie, piaszczyste plaże z ciekawymi klifami. Prawie wszyscy mieszkańcy zajmują się turystyką wynajmując pokoje, więc o tanie kwatery nad morzem nietrudno. Szeroka baza noclegowa i gastronomiczna oraz zapewniane wszelkie rozrywki dla wszystkich, pozwolą spędzić wymarzone wakacje nad morzem.
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info