www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
               84-360 Łeba
Łeba
mapa Łeby
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [1]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [7]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

ŁEBA


Historia:
1282 - pierwsza udokumentowana wzmianka umocnionej osady "Stara Łeba";
1308 - Łeba dostała się z pomocą miejscowego rodu Święców w ręce Zakonu Krzyżackiego;
1357 - 8 lipca Łeba otrzymała z rąk gdańskiego komtura Zakonu Wilhelma von Baldersheima i za
           przyzwoleniem Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode, lubeckie prawo miejskie;
1377 - pierwsza wzmianka o radzie miejskiej Łeby;
1400 - wzniesiono pierwszy kościół;
1499 - powstanie pierwszego kodeksu rybołówstwa dla Łeby;
1568 - Łeba została wymieniona i opisana jako port w tzw. Duńskiej Księdze Morskiej;
1570 - kolejny wielki sztorm zmusił mieszkańców pozostałych jeszcze w Starej Łebie do jej opuszczenia;
1843 - rozpoczęto budowę szosy Łeba - Lębork;
1884 - rozpoczęto prace przy ujściu rzeki Łeby do morza (budowa mola wschodniego);
1899 - Łeba otrzymała połączenie kolejowe;
1939 - w czasie wojny w pobliżu Łeby znajdował się ośrodek montażu i testowania rakiet;
1942 - do roku 1945 znajdowali się w Łebie jeńcy wojenni;
1945 - 30 stycznia, na północny wschód od Łeby zatopiony został niemiecki liniowiec "Wilhelm Gustloff";
1967 - utworzono Słowiński Park Narodowy;
1991 - po raz pierwszy odbyły się w Łebie Windsurfingowe Mistrzostwa Polski.

Prognoza pogody w Łebie
Położone przy ujściu rzeki Łeby miasteczko z XII-wiecznym rodowodem, od samego początku nie miało dobrych perspektyw. Najbardziej przeciwne mu były siły przyrody. Otwarte morze, atakujące południowy brzeg, uniemożliwiało zbudowanie portu, rzeka wylewała, poza tym przesuwała swoje koryto ku zachodowi, zagrażając istnieniu osady. Wrogiem mieszkańców był wędrujący piasek z wydm mierzei oddzielającej jezioro Łebsko od Bałtyku - zasypywał pola uprawne, ulice, pogrążał domy.
 
ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej widok od wschodu Łeba - centrum widok na kanał portowy
 
W 1309 roku Łeba, jak i całe Pomorze Gdańskie przeszło pod panowanie Zakonu Krzyżackiego, w czym Święcowie im dopomogli. Jedni i drudzy upamiętnili się w herbie Łeby. Znajduje się w nim bowiem rybopies (lub rybozwierz), który był godłem Święców, oraz krzyż - znak Zakonu. Rybozwierz, pół gryfa i pół ryby, jest w heraldyce szlacheckiej identyczny z herbem Pobędz. Te elementy znalazły się w pieczęci miasta Lebemunde - Łeboujścia, bo tak pierwotnie Łeba była nazwana. Pieczęć została wykonana wkrótce po lokacji na prawie lubeckim, którym obdarzył Łebę w roku 1357 Wilhelm von Baldersheim. Używana przez całe wieki, utrwaliła herb miasta, choć z czasem zupełnie utraciła aktualna wymowę. Zwierzchnictwo Święców wygasło być może już w momencie rozpanoszenia się Krzyżaków, ci zaś utracili władzę nad ujściem Łeby ostatecznie po wojnie trzydziestoletniej.

Później miasteczko dzieliło losy Ziemi Lęborskiej, będącej lennem książąt zachodniopomorskich. Po śmierci Bogusława X trafiło pod bezpośrednie panowanie królów polskich, by w 1657 roku popaść w niewolę Brandenburgii i następnie pruskich jej spadkobierców.

W codziennym życiu łebian na pierwsze miejsce wysuwały się zmagania z nieprzyjazną naturą. 11 stycznia 1558 roku potężny sztorm na Bałtyku spowodował powódź, która wyrządziła tak wielkie zniszczenia, iż mieszkańcy zdecydowali się zbudować nowe miasto w miejscu odległym około 2 km na południowy wschód od poprzedniego. Ale i później, pomimo oddalenia, współżycie z morzem były trudne. W końcu XVIII wieku powstał plan zbudowania dużego portu na jeziorze Łebsko, w tym celu przekopano kanał przez mierzeję. Okazało się to przedsięwzięciem na owe czasy nierealnym, albowiem w 1779 roku bałwany morskie całkowicie zniweczyły kanał, rozniosły zgromadzone zapasy drewna, wyrzuciły na ląd statki. Łebianie byli zmuszeni zaniechać budowy.

W drugiej połowie ubiegłego wieku dopiero wybudowano mały port morski służący głównie rybakom, uregulowano też brzegi rzeki. Po uzyskaniu połączenia drogowego i kolejowego z Lęborkiem, Łeba zaczęła pełnić rolę letniska i kurortu.
 
plaża port port przystań jachtowa
 
Obecnie:
 Herb Miasta Łeba
Łeba to niewielkie, ale malowniczo położone nadmorskie kąpielisko i popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Usytuowane pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko oraz sąsiadujące ze światowym rezerwatem biosfery Słowińskim Parkiem Narodowym i jego największą atrakcją turystyczną - ruchomymi wydmami. Miasto znajduje się w odległości 110 km od Gdańska i 60 km od Słupska, przy drodze krajowej nr 214. Miasto liczy niewiele ponad 4 tys. mieszkańców, utrzymujących się głównie z turystyki i połowów ryb, dlatego nietrudno tu o tanie kwatery nad morzem.

Łeba jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości na polskim wybrzeżu. Uroczy, choć niewielki port rybacki otoczony XIX wiecznymi domkami rybackimi, kościół z 1683 roku, jak i współczesne pensjonaty, wille i kawiarenki nadają miasteczku niezapomniany klimat. Jako modne kąpielisko Łeba przeżywa obecnie niebywały rozwój. Miasto dysponuje bogatą bazą turystyczną, oferuje pobyt w najczystszym ekologicznie rejonie Polski. W Łebie noclegi na lato trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Łeba zaprasza na wczasy nad morzem!
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info