www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
             84-131 Kuźnica
Port w Kuźnicy
mapa Kuźnicy
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [5]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [32]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [1]

Wyświetl oferty...
 
 

KUŹNICA


Historia:
1570 - pierwsza wzmianka o wsi Koszveldt;
1635 - na wschód od Kuźnicy król Władysław IV nakazuje budowę fortu Kazimierzowo;
1655 - wycołanie się załogi Kazimierzowa do Pucka i zajęcie przez Szwedów;
1663 - jeszcze jako wyspa, z tylko jedną chatą;
1840 - ustanowienie parafii w Jastarni i włączenie do niej Kuźnicy;
1921 - powstanie pierwszego pensjonatu "Morskie Oko";
1928 - budowa portu rybackiego;
1931 - rozpoczęcie budowy kościoła;
1954 - wieś weszła w skład osiedla Jastarnia;
1979 - Kuźnice został wpisane do rejestru zabytków.
Pierwsze wzmianki o Kuźnicy to 1578 roku, która należała do Starostwa Puckiego, i była pod opieką Wojciecha Byżewskiego. Do 1655 roku stacjonowała tutaj załoga fortecy Kazimierzowo. Do końca wojny polsko-szwedzkiej pozostawała w rękach nieprzyjaciela. Po "potopie", w 1694 roku było tu już sześć budynków mieszkalnych. W 1772 roku mieszkało we wsi 22 mieszkańców noszących to samo nazwisko Budzisz.
 
widok na Kuźnice z lotu ptaka plaża widok z portu łodzie rybackie koło portu
 
W późniejszym okresie powstał tu ośrodek rybacki. Wszyscy mieszkańcy posiadali łodzie i zajmowali się rybołóstwem. Jeszcze pod koniec XIX wieku była to najliczniejsza osada na półwyspie Helskim. Rozwój wsi jako letniska nastał z chwilą uruchomienia linii kolejowej.

W latach 1931-1933 wybudowano kościół w stylu neogotyckim z przepięknymi witrażami. O rybackim charakterze kościoła świadczy ambona w kształcie łodzi rybackiej, wykonana przez mieszkańców. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Franciszek Ksawery Szynalewski (1937 rok).
 
kościół rybacki Nawiedzenia NMP główna ulica wsi droga rowerowa biegnąca przez Kuźnice zachód słońca w Kuźnicy
 
We wsi jest także kapliczka Świętego Antoniego. Została postawiona na pamiątkę tragicznych dni, kiedy morkie fale zalewały wieś. Podtopy zdarzają się przy silnych wschodnich wiatrach.

Dwa i pół kilometra za Kuźnicą w stronę Jastarni, znajduje się wydma nazwana "Libek". Do dnia dzisiejszego rybacy wspominają zatonięcie w tym rejonie statku o takiej właśnie nazwie. Ponoć po tym zdarzeniu, rybacy często odwiedzali to miejsce, gdyż owy statek przewoził trunki do Gdańska...

Kuźnica to niezwykłe miejsce, stolica rybaków, bardzo różniąca się od pozostałych miejscowości na półwyspie. Nadal żywe są tradycje rybackie i kaszubskie. Kuźnica to także najwęższe miejsce na Półwyspie Helskim (zaledwie 80m). Ciekawostką przyrodniczą jest siedmio metrowe zagłębienie w zatoce, zwane przez miejscowych Kuźnicką Jamą. Jest to wyjątkowe miejsce na płytkiej zatoce Puckiej.
Na południe od wsi rozciąga się podwodna łacha - Mewia Rewa (Rybitwia Mielizna), ciągnąca się aż do Rewy.

Ponieważ Kuźnica jest często zalewana, podjęto środki aby uchronić wieś przed sztormami. Od strony morza wbito pale drewniane, które rozbijają fale i zmniejszają ich impet oraz niepozwalają zabierać piasek z plaży.
 
wejście na plażę zatoka pucka port rybacki widok na port od strony Jastarnii
 
Obecnie:
Kuźnica to prężnie działająca miejscowość wypoczynkowa. Turystów przyciąga bardzo szeroką czystą, piaszczystą plażą. Nad zatoką można surfować na desce. Dzieci mogą się swobodnie bawić w płytkiej wodzie Zatoki Puckiej. We wsi można znaleźć znakomite wędzarnie ryb. Od niedawna w lecie jest otwarte molo znajdujące się w części wschodniej Kuźnicy od strony Jastarni.

Niewątpliwym atutem Kuźnicy jest baza noclegowa i jej położenie. Na Półwyspie Helskim, w części do Jastarnii, odległości między zatoką a morzem nie przekraczają 150m. Tak więc wszystkie kwatery czy pokoje gościnne są blisko morza. Tu znajdziesz tanie noclegi. Są również obiekty o podwyższonym standardzie, lecz próżno szukać ośrodków wypoczynkowych. To domena Jastarnii.

Kuźnica to wspaniałe miejsce na lato, tu spędzisz z rodziną wymarzone wczasy będź urlop. Zapraszamy!
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info