www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
             84-105 Karwia
Plaża w Karwi
mapa Karwi
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [0]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [1]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

KARWIA


Historia:
1274 - pierwsza wzmianka o osadzie rybackiej zwanej Karwia;
1462 - obrona wsi zwanej wówczas Karven przez polaków pod wodzą Piotra Dunina przed Krzyżakami;
1670 - nadanie wsi polskiej nazwy Karwia;
1677 - król Jan III Sobieski zwolnił mieszkańców z obowiązku płacenia podatku za połowy ryb;
1900 - budowa przez holenderskich osadników wału i tamy przeciwpowodziowej;
1957 - otwarcie kościoła p.w. Św. Antoniego;

Prognoza pogody w Karwi
Karwia po raz pierwszy wzmiankowana była w roku 1274 jako mała osada rybacka. Jak głosi legenda, w 1462 roku odpoczywający w tej okolicy jeden z polskich oddziałów (dowodzony przez Piotra Dunina, późniejszego hetmana) walczący później w bitwie pod Świecinem, natknął się tutaj na mały oddział krzyżacki, który penetrował te okolice. Krzyżacy zostali oczywiście pokonani, a mieszkańcy wsi zwanej wówczas "Karven" udzielili dzielnym rycerzom schronienia i poczęstunku.

W 1599 starosta pucki Jan Wejher sprowadził do wsi Karwia osadników holenderskich, których zadaniem było stworzenie sieci melioracyjnej regulującej bagna otaczające miejscowość. Holendrzy, zobowiązani do płacenia podatków i obrony, w razie niebezpieczeństwa, starostwa puckiego, mieszkali w Karwi przez stulecia, zachowując odrębne wyznanie i język. Z tego powodu do dziś tereny te zwane są przez Kaszubów Olendrami. Pozostałością po ich działalności jest niespotykany nigdzie w okolicy system zabudowy: dwurzędówka bagienna.

Lustracja z 1626 r. mówi o gburach i rybakach płacących podatek od łąk oraz o zagrodniku i kowalu. We wsi mieszkało wówczas 11 rybaków. W 1678 r. było ich tylko 9, a wszystkich mieszkańców 39, sołtys zwał się Szapała. Rok wcześniej otrzymała Karwia od króla Sobieskiego przywilej regulujący m.in. sprawy podatków. Nie płacono podatków od połowów a jedynie od gruntów. Kościół parafialny znajdował się w Strzelnie, położonym w odległości 10 km. W 1772 r. mieszkało w Karwi 9 gburów i 3 chałupników. W lipcu następnego roku ogromna powódź zalała całą wieś, przynosząc dodatkowe zniszczenia.

W roku 1849 Karwia liczyła już ok. 200 mieszkańców. W latach 30 XX wieku na zachód od wsi wybudowano kilometrową tamę typu holenderskiego-skutecznie zabezpieczyło to Karwię przed powodziami, umożliwiając dynamiczny rozwój miejscowości i jej przemianę z osady rybackiej w popularny kurort turystyczny. Przed wojną była najdalej na północ wysuniętą polską miejscowością. Dwa kilometry na zachód od wsi znajdował się posterunek straży granicznej. Na wakacje do Karwi przyjeżdżała inteligencja i kupcy. Podczas lata 1920 roku wczasy nad morzem spędziło 118 gości. Kolej docierała tylko do Sławoszyna, dalej podróżowało się bryczkami.
 
plaża w Karwi ujście widok w kierunku Jastrzębiej Góry wydmy Karwieńskie
 
Obecnie:
Karwia to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na morzem Bałtyckim. Przepiękne krajobrazy z rezerwatem Bielawskie Błota. Karwia jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Turystom oferuje czyste plaże, noclegi w zróżnicowanym standardzie, smażalnie z wyjątkowymi przysmakami morskimi. To spokojna miejscowość, typowo relaksacyjna. Dla chcących pobawić się wieczorową porą, polecamy oddaloną o 6km Jastrzębią Górę. Nie trudno tutaj o tanie noclegi, ponieważ prawie wszyscy wynajmują pokoje na lato. Dodatkowym atutem jest to, że wszystkie kwatery są blisko morza.
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info