www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
             84-141 Jurata
Molo w Juracie
mapa Juraty
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [0]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [1]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

JURATA


Historia:
1928 - założenie osady, która szybko stała się kurortem nadmorskim;
1931 - pierwsze uroczyste otwarcie sezonu letniego w Juracie;
1935 - ukończenie szosy łączącej Juratę z Władysławowem i dalej z Gdynią.
Nazwa miejscowości Jurata pochodzi od litewskiej bogini Bałtyku. Legenda głosi, że Bogini Jurata zakochała się w ubogim rybaku. Jej ojciec - Bóg morza Gorka - bezskutecznie nalegał, by nie spotykała się z rybakiem. Gdy gniew jego sięgnął zenitu, roztrzaskał podwodny pałac córki zbudowany z bursztynu (zwanego też jantarem). Do dzisiaj szczątki owego pałacu można znaleźć na plaży w postaci bursztynowych okruszków.
 
bursztyn znaleziony w Juracie plaża w Juracie Jurata - sezon w pełni widok w kierunku Władysławowa
 
Patrząc dziś na tętniącą życiem Juratę trudno wyobrazić sobie, że jeszcze na początku ubiegłego stulecia, oprócz sosnowego lasu, dziewiczych wydm i piaszczystej drogi prowadzącej do Helu nie było nic. Szczególne walory klimatyczne i krajobrazowe postanowili wykorzystać zamożni przemysłowcy zakładając w 1928 r. Spółkę Akcyjną "Jurata". Spółka posiadając rządową koncesję wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie Helskim i rozpoczęła prace zmierzające do budowy wielkiego uzdrowiska na skalę europejską. Polska do tej pory nie posiadała uzdrowiska morskiego. W okresie międzywojennym było to ekskluzywne, dobrze zagospodarowane miejsce wypoczynku, głównie dla ludzi zamożnych. Spędzali tu też swoje wakacje przedstawiciele polskiej elity artystycznej i środowisk twórczych. Do dziś zachowała się część zbudowanych w tym okresie domów letniskowych.

Rozwój Juraty nastąpił po II wojnie światowej, a zwłaszcza po 1954 roku, kiedy włączono ją do Jastarni i po 1972, gdy Jastarnia uzyskała prawa miejskie. Powstały wtedy duże i nowoczesne zakładowe ośrodki wczasowe, a także domy lecznicze i sanatoria (jest ich ok. 20). Są tu też obiekty PWP. Uruchomiono kilka placówek gastronomicznych i zbudowano daleko wychodzące w Zatokę Pucką molo.
 
widok na molo plaża o zmierzchu molo w Juracie zachód słońca w Juracie
 
Obecnie:
Jurata jest letniskiem liczącym ok. 550 mieszkańców, wchodzącym w skład Jastarni. Leży na najwyższym odcinku Mierzei Helskiej, który między Helem a Jastarnią wynosi zaledwie kilkaset metrów. Letnisko od strony morza otoczone jest wydmami porośniętymi sosnami. Najwyższa wydma półwyspu (23m) położona jest ok. 5 km na północ od Juraty. Na terenie Juraty najwyższa wydma ma wysokość 15m (na lewo od kąpieliska strzeżonego nad morzem). Poza sezonem Jurata jest praktycznie "pusta", ale latem można tu spotkać naprawdę wielkie znakomitości polskiej polityki i telewizji.
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info