www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
       84-104 Jastrzębia Góra
Port w Jastarni z lotu ptaka
mapa Jastrzębiej Góry
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [2]

- hotele [1]

- wille, pensjonaty [4]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [3]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

JASTRZĘBIA GÓRA


Historia:
XIX w. - powstanie wsi;
1918-39 - Jastrzębia Góra stała się modnym kąpieliskiem, zwanym "Nową Warszawą";
1938 - wybudowanie przez spółkę "Jastgór" windy na plażę;
1963 - uzyskanie prawa osiedla;
1975 - włączona administracyjnie do odległego o 8 km Władysławowa;
1985 - rozpoczęcie budowy kościoła parafialnego Św. Ignacego Loyoli.

Prognoza pogody w Jastrzębiej Górze
Pierwsze wzmianki o osadnictwie tu gdzie jest obecnie Jastrzębia Góra pochodzą z 1848 roku. Na mapie "Teritorium Pileuse" pojawia się nazwa najwyższego wzniesienia w okolicy - Habichtsberg, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Jastrzębia Góra. Jako nazwa miejscowości przyjęła się dopiero od roku 1920, tj. momentu uzyskania przez Polskę dostępu do morza. Jastrzębia Góra była wówczas własnością gospodarza z Tupadeł Radke, który sprzedał ów teren Niemcowi Hannemanowi. Bardzo ważną datą w dziejach Jastrzębiej Góry jest dzień 10 lutego 1920 roku (zaślubiny Polski z morzem). Na tę uroczystość do Pucka zjechało wiele osób. Jednym z nich był polski właściciel ziemski inż. Jerzy Osmołowski. Zauroczony przepięknymi, dzikimi krajobrazami, kupił od niemieckiego właściciela teren, który stanowi dzisiejsze centrum miejscowości. Po zarejestrowaniu posiadłości pod nazwą Jastrzębia Góra, Osmołowski i dwaj jego znajomi utworzyli spółkę "Jastgór". Nowymi właścicielami ziemi na wysokim bałtyckim klifie stali się więc trzej wspólnicy. Podzielili swoją posiadłość na działki i zaczęły powstawać pensjonaty, domy i wille. Pierwszy dom o nazwie "Kaszubka" wybudował w latach 1921-22 p.Szymański. Ten piękny drewniany domek, ze spadzistym dachem i modrymi okiennicami pomalowanymi w kaszubskie kwiaty stoi do dziś.
 
widok na morze z klifu plaża plaża z widokie na Karwię zejście na plażę
 
Lata dwudzieste i początek lat trzydziestych to czas niezwykle dynamicznego rozwoju miejscowości. Sam inżynier Osmołowski wybudowł wówczas w Jastrzębiej Górze 7 domów, z których największą sławę zdobył "Bałtyk". Po dziś dzień istnieje na jego terenie dom Józefa Piłsudskiego. W rozbudowującym się kapielisku otwarte zostały liczne lokale gastronomiczne i rozrywkowe, zaspokajające całkowicie potrzeby letników, kuracjuszy i turystów. Z uwagi na najliczniejszy udział warszawskich przedsiębiorców w rozbudowie kąpieliska oraz przewagi liczebnej gości z Warszawy, zaczęto nazywać żartobliwie kąpielisko "Nową Warszawą". W roku 1938 spółka "Jastgór" wybudowała nad morzem wieżę wyciągową "Światowid". Winda ta zwoziła wczasowiczów z wysokiej skarpy na plażę. Po wojnie winda uruchomiona została dopiero w 1966 r. i funkcjonowała niespełna trzy sezony. Niestety na skutek m.in. niszczącej działalności fal morskich w 1982 roku winda runęła na plażę.
 
widok z klifu na plażę gwiazda północy plaża bulwar nadmorski
 
Obecnie:
Herb Jastrzębiej Góry Jastrzębia Góra to najdalej na północ wysunięte kompielisko w naszym kraju. Wczasowiczom oferuje specyficzny krajobraz, z piaszczystymi plażami oraz stromym klifem. Bogata fauna i flora skłaniają do poznawania Parku Krajobrazowego poprzez piesze i rowerowe wycieczki. Małe odległości od innych miejscowości wypoczynkowych wręcz zachęcają do aktywnego wypoczynku. Szczególnie warto zobaczyć: Przylądek Rozewie, Gwiazdę Północy (najdalej na północ wysunięty skrawek Polski), Bielawę na torfowiskach czy Lisi Jar, gdzie występuje bardzo bogata i interesująca roślinność.
Z portu w pobliskim Władysławowie można wypłynąć na morską wycieczkę lub kutrem na połów ryb. W niepogodę zapraszamy do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie na: kryte pływalnie, siłownie, sale gimnastyczne i gabinety odnowy biologicznej.
Z Jastrzębiej Góry blisko jest również do letnisk położonych na półwyspie helskim. Można w tę podróż wybrać się koleją. Dla bardziej wytrwałych polecamy wycieczkę rowerową do oddalonego o 46km Helu.

Jastrzębia Góra to wymarzone miejsce do odpoczynku, oferująca wczasowiczom zróżnicowaną bazę noclegową. Nie trzeba dużo szukać aby znaleźć tanie noclegi. Pokoje są w zróżnicowanym standardzie.
W Jastrzębiej Górze wszystkie kwatery są "nad morzem", ponieważ nie przekraczają odległością 1km.
Na każdym rogu są wędzarnie lub smarzalnie ryb, sporo jest pubów oraz dyskotek.

Jastrzębia Góra zapraszamy na wczasy nad morzem!
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info