www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
             84-140 Jastarnia
Port w Jastarni z lotu ptaka
mapa Jastarni
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [0]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [8]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

JASTARNIA


Historia:
1378 - pierwsza wzmianka: osada rybacka Osternas dostaje od krzyżaków prawa lokacyjne;
1466 - w inkorporowanych do Polski Prusach Królewskich;
1526 - podział Jastarnii na dwie części: katolicką Jastarnię Pucką i protestancką Jastarnię Gdańską (Bór);
1678 - pojawiła się po raz pierwszy nazwa Jastarnia;
1772 - miejscowość znalazła się pod zaborem pruskim;
1920 - powrót do Polski;
1922 - wybudowanie linii kolejowej Puck - Hel;
1950 - budowa latarnii morskiej;
1973 - nadanie praw miejskich.
kościół w JastarniUczeni potwierdzili, że osadnictwo na tym terenie miało miejsce już w I wieku przed naszą erą. Jednak pierwsze ślady pisane napotykamy w 1378 roku, kiedy to, przywilej krzyżacki dla miasta Helu wymienia nazwę Osternäs utożsamianą z Jastarnią. Zgodnie z postanowieniami pokoju toruńskiego z 1466, osada znalazła się w granicach Polski. W 1526 roku, po przekazaniu przez króla Zygmunta I Helu i części Mierzei Helskiej Gdańskowi, dokonano podziału na Jastarnię Pucką - katolicką i Jastarnię Gdańską - zwaną Borem, której mieszkańcy przyjęli protestantyzm. W dokumentach z 1570 roku, napotkać można nazwę Zesterna.

Księgi inwentarzowe z roku 1627, wzmiankują istnienie wsi Hestarnia. Dokument z 1678 roku po raz pierwszy wymienia nazwę Jastarnia. Poza tym można w nim znaleźć nazwiska ówczesnych mieszkańców miejscowości: Kunkol, Białk, Droszka, Selin, Buda, Swinka; ogółem 81 osób z żonami i dziećmi.latarnia morska

W 1755 roku, Urszula Przebendowska - starościna pucka, ufundowała drewnianą kaplicę i założyła szkółkę. W okresie zaborów tereny te znalazły się pod panowaniem Prus. Rybacy z Jastarni nie poddali się germanizacyjnym wysiłkom zaborcy. Na 455 mieszkańców w 1910 roku, do polskiej narodowości przyznało się 449 osób, do niemieckiej zaledwie 6.

Drewniany kościół z prawdziwego zdarzenia, powstał w Jastarni w 1836 roku. Wiele życia do osady wniosła, powstała w 1922 roku, linia kolejowa Puck - Hel. W latach 1926-1930 wybudowano w Jastarni port rybacki. Z kolei w 1932 roku, z inicjatywy księdza P. Stefańskiego, powstał nowy kościół. Na miejscu poprzedniczki z 1932 roku, w 1950 roku powstała nowa latarnia morska.

W 1954 roku włączono w granice administracyjne Jastarni, kąpieliska w Juracie i Kuźnicy. W 1960 zostaje wybudowana utwardzona szosa przez półwysep helski. W 1973 roku, na mocy oficjalnego dekretu, Jastarnia staje się miastem. Zostaje wpisana do rejestru zabytkowych miejsc objętych ochroną konserwatorską w 1979 roku.
 
kapliczka św.Rozalii kuter rybacki z Jastarnii widok na miasto i na port bunkry z czasów II wojny światowej
 
Obecnie:
 Herb Miasta Jastarnii
Jastarnia położona jest w środkowej części Półwyspu Helskiego, oddalona o 22km od Władysławowa i o 13km od Helu. W skład gminy obecnie zamieszkanej przez 4.000 mieszkańców wchodzą: Kuźnica, Jastarnia oraz Jurata. Dzisiejsza Jastarnia to miasto składające się dawniej z dwóch odrębnych miejscowości: Jastarni i Boru. Jest tu dobrze zorganizowana baza noclegowa, oferująca noclegi w różnym standardzie, zadowalające każdego. Przyjeżdżający wczasowicze mogą liczyć na różnorodną ofertę rozrywkową i gastronomiczną.
Coraz wyraźniej widać również chęć wzbogacenia miejscowości o profil uzdrowiskowy. Spora część ośrodków, hoteli i pensjonatów, wyposażona jest już w urządzenia służące rekreacji i zabiegom zdrowotnym. Jak twierdzą specjaliści, klimat półwyspu, działa leczniczo na wiele schorzeń. Świadectwem tego jest istniejący już od lat międzywojennych w Jastarni "Dom Zdrojowy".

Port jastarnicki, to z pewnością doskonała baza dla amatorów sportów wodnych. Sama miejscowość była już przed II wojną światową, ośrodkiem szkoleniowym żeglarzy. W okolicy istnieje wiele szkół windsurfingu. Do Chałup - centrum polskiego windurfingu jest zaledwie 12km.

 
łódź rybacka molo w Jastarnii port w Jastarnii łódź na zatoce
 
Dzisiejsza Jastarnia, jak chyba wszystkie miejscowości na Półwyspie Helskim, jest nowoczesnym letniskiem. Całe życie miejscowości i jej mieszkańców podporządkowane jest wygodzie i zadowoleniu wczasowiczów, turystów i kuracjuszy. Uwarunkowania makroekonomiczne powodują zmniejszanie się roli rybołówstwa, które w coraz większym stopniu zastępuje obsługa ruchu turystycznego. Każdy przyjeżdżający tu turysta znajdzie coś dla siebie na urlop czy wczasy z rodziną. Bogata baza noclegowa zapewnia szeroki wybór ofert. Są tu tanie noclegi (kwatery czy pokoje), ale także coś dla bardziej wybrednych. Wille, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki... Jest w czym wybierać! I to wszystko blisko morza.

Jastarnia to z pewnością trafny wybór na wczasy nad morzem!
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info