www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
           84-120 Chłapowo
Chłapowo
mapa Chłapowa
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [1]

- domy wczasowe [1]

- pokoje gościnne [4]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [1]

Wyświetl oferty...
 
 

CHŁAPOWO


Historia:
1359 - pierwsze zapiski niemieckie o wsi Klappow;
1376 - pierwsza wzmianka o osadzie kaszubskiej pod nazwą Klapow.

Prognoza pogody w Chłapowie
Pierwsza wzmianka o Chłapowie pochodzi z roku 1359, kiedy wieś nosiła niemiecką nazwę Klappow (Klapowo). Nazwa Chłapowo ukonstytuowała się ostatecznie w połowie XVII w. W latach 1877 - 1949 odkryto i przebadano na terenie Chłapowa 124 groby skrzynkowe kultury wschodnio-pomorskiej pochodzące z epoki żelaza (650 - 400 p.n.e.). Archeolodzy odnaleźli dobrze zachowane ozdoby z bursztynu, popielnice, szklane paciorki, naczynia gliniane, biżuterię. Prowadzone w XX w. kolejne badania archeologiczne prowadzone w okolicy wsi doprowadziły do odkrycia w jej pobliżu śladów osadnictwa z okresu neolitu (4200 - 1700 p.n.e.) oraz epoki brązu (2000 - 1000 p.n.e.). Dynamiczny rozwój Chłapowa rozpoczął się pod koniec XVIII w. W tym okresie powstały m.in. zachowane do dziś charakterystyczne wiejskie chałupy kryte strzechą oraz zabytkowa kapliczka murowana. Bliskość Morza Bałtyckiego oraz piękne krajobrazy Wąwozu Chłapowskiego sprawiły, iż w okresie międzywojennym Chłapowo stało się dość znanym ośrodkiem letniskowym.
 
plaża z widokiem na przylądek Rozewie plaża z widocznym klifem klif z lotu ptaka miasteczko Country
 
Letnicy wynajmowali pokoje u zamieszkujących wieś gburów (bogatych chłopów). W późniejszym okresie, w wyniku konkurencji z innymi kurortami (Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, miejscowości Półwyspu Helskiego) Chłapowo utraciło swoje znaczenie, zachowując klimat wioski rybackiej. W Chłapowie urodził się, żył i tworzył kaszubski pisarz Augustyn Necel, twórca takich dzieł jak jak "Krwawy sztorm", "Kutry o czerwonych żaglach", "Saga o szwedzkiej chëczy" czy "Maszopi".
 
Chłapowo z lotu ptaka restauracja w samolocie lotniarze na klifie wąwóz chłapowski
 
Obecnie:
Chłapowo jest typową miejscowością letniskową, wchodzącą w skład miasta Władysławowo. Żyje tutaj nieco ponad 300 stałych mieszkańców, czerpiących przeważnie korzyści z turystyki. Bliskość Władysławowa sprawia, że wczasowicze coraz chętniej docelowo wybierają właśnie tę miejscowość, jako miejsce na wczasy bądź urlop. Chłapowo aby przyciągnąć turystów ciągle inwestuje w rozwój letniska. Na wylocie w kierunku Rozewia i Jastrzębiej Góry stworzono miasteczko Country. Troszkę wcześniej można zjeść obiad na pokładzie samolotu. Niewątpliwymi zaletami Chłapowa jest szeroka plaża z wysokim klifem, z którego podziwiać można przylądek Rozewie. Warta odwiedzenia jest również sama latarnia w Rozewiu, a po drodze stadnina koni. Chłapowo to miejscowość może nieco mniej atrakcyjna od Władysławowa, ale za to znacznie tańsza. Dla lubiących spacery i chcących korzystać z uroków miasta, nie powinno to robić żadnej różnicy, gdyż Chłapowo od Władysławowa dzieli zaledwie 1km.

Jeżeli chcesz spędzić spokojny urlop zdala od hałasu, ale mieć pod ręką atrakcje, przyjedź właśnie tu...
W Chłapowie spędzisz tanie wczasy nad morzem, a wszystkie kwatery są blisko morza...
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info