www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
             84-113 Białogóra
Białogóra
mapa Białogóry
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [2]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [12]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [1]

Wyświetl oferty...
 
 

BIAŁOGÓRA


Historia:
1414 - pierwsza wzmianka o wsi Weissenberg;
1620 - przekazana jako lenno Matzko Borke;
1638 - własność Joachima Ernsta von Krokow.

Prognoza pogody w Białogórze
 
Białogóra została wymieniona po raz pierwszy w 1414 roku w krzyżackim przekazie źródłowym jako Weissenberg, co po polsku oznacza "Biała Góra". Białogóra była w dawnych czasach dobrem lennym zobowiązanym do płacenia daniny na rzecz Polski. Folwark został oddany pod administrację Zakonu Krzyżackiego. Jako wieś państwowa Białogóra pozostawała własnością książąt pomorskich do 1621 roku, wtedy przekazano ją wraz z Ulinią i Ciekocinem na prawie lennym przez księcia Bogusława XIV Pomorskiego jako wynagrodzenie za służbę Matzko Borke. W 1620 roku liczyła 11,5 włóki, istniał tu też młyn wodny. W 1627 roku na wysokości wsi rozegrałą się morska bitwa między okrętami Zygmunta III Wazy i flotą szwedzką. Od 1638 roku Białogóra stała się własnością cesarskiego generała Joachima Ernsta von Krokow. Dwadzieścia lat później została wykupiona przez rodzinę Krokow i do 1804 roku pozostaje ich własnością, kiedy to zostaje sprzedana rodzinie von Jasmund, następnie von Bulow. W 1856 roku wędruje w kolejne ręce, by pięć lat później stać się własnością von Koller z Osieków Lęborskich aż do pierwszej wojny światowej. W 1910 roku we wsi mieszkało 97 osób i użytkowało 1596 ha. W 1945 wieś zostaje wyzwolona przez Armię Radziecką. Niedługo potem pierwszym sołtysem Polskiej Republiki Ludowej został Józef Kwiatkowski.
 
jezioro Choczewskie kościół plaża las
 
Obecnie:
Białogóra to nieduża, ale prężnie rozwijająca się, miejscowość rozciąga się na skraju Wierzchucińskich Błot, oddzielona od plaży 800-metrowym pasem lasu sosnowego. Znakiem rozpoznawczym miejscowości jest górujący nad domami kościół z wieżą przykrytą jaskrawoczerwonym hełmem. Otaczają go nowe wille, domy pensjonatowe. Dlatego o noclegi w Białogórze nietrudno, kwatery są tanie i blisko morza.

Wioska sprawia przyjemne wrażenie dzięki otaczającej zieleni. Największą atrakcją Białogóry jest oczywiście szeroka piaszczysta plaża położona nad otwartym morzem. Dalej ciągnie się pasmo dość okazałych wydm. W odległości 2,5 km na północny wschód od wsi Białogóra znajduje się najwyższa zalesiona wydma, od której wzięło nazwę letnisko. Wokół ciągną się sosnowe lasy, gdzie można spacerować, zbierać grzyby lub jagody. Atrakcję stanowi też pobliska stadnina z zagrodami, zadbanymi końmi oraz karczmą. W Białogórze działa komunikacja miejska na trasie centrum - plaża. W tej roli występują wozy zaprzężone w konie. Niedaleko od morza położony jest rezerwat Białogóra, który chroni fragmenty nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego. Lasy otaczają rozległe obniżenia terenu za wydmami. Białogóra zaprasza wszystkich turystów na wczasy nad morzem.
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info